Puukko, a skandináv örökség

ősi puukko kés

Bár a fa alapanyagok gyűjtése javában zajlik, belekezdünk valami másba is. Megismerkedünk egy-két jellegzetes késformával. Sokaknak ez már nem újdonság, de, mint már annyiszor mondtuk, vannak, akik még csak most ismerkednek ezzel a csodálatos világgal.

 

 

 

Skandinávia. A szó szoros értelmében Svédország, Norvégia és Dánia gyűjtőneve, de a magyar szóhasználatban gyakran Finnországot, Izlandot és Feröert is beleértik.

 

A skandináv, vagy északi országok történelme már a kezdetektől összefonódott, köszönhetően az azonos földrajzi tulajdonságoknak. Életfelfogásuk, stílusuk rabul ejt megannyi embert. Letisztultság, egyszerűség, természetközelség, használhatóság. A skandináv stílus mindezeket a tulajdonságokat egybegyúrja, majd olyan gyönyörűen összecsiszolva tálalja elénk, hogy a legtöbben rögtön megpróbálunk azonosulni vele.

Csak érdekességként mondom, 12 évvel ezelőtt a skandináv stílusú karórákra mindenki mosolyogva legyintett, mára egy bizonyos márka, ami a leginkább tükrözi ezt a letisztult stílust, a világ 10 legkeresettebb karórája között trónol büszkén. Bizony.

A Puukko egy ízig-vérig skandináv kés. Nagyobb testvérével a Leukuval együtt már a vikingek korában is aktívan használták ugyanúgy csatákban, mint az élet számos más területén is. Vadászat, halászat, erdei munkák. Akkor használhatóság volt az elsődleges szempont, de ahogy a világ haladt előre egyre nagyobb szerepet kapott az esztétikum is.

A puukko kések világában nincsenek konkrét szabályok, inkább csak jellemző tényezők.

A penge általában 10 cm hosszú. Skandináv élezése miatt erdei közegben faragásra, metszésre nagyon használható. Az élszög majdnem mindig 20 fokos. Hogy a skandináv él meddig van felhozva, szintén nagyon eltérő.A pengeszélesség 1/3-tól a majdnem teljesen pengehátig felköszörült változatokkal is egyaránt találkozhatunk. A hagyományos pengeformája van, tehát a hegy a pengeháton helyezkedik el. Ebből kifolyólag ezek a kések nem igazán alkalmasak szúrásra, döfködésre. Az anyagválasztás terén szintén nagyon széles a repertoár. Ám ha igazán autentikus kést akarunk, akkor csakis kovácsolt szénacélt válasszunk.

Szántó Szabolcs puukko kés

A markolat 10-12 cm hosszú. középen kissé kivastagodik. Ez nemcsak ergonómia, ezek a kések így szorulnak a tokjukba. Egyszerű megoldás, ami remekül működik. Mert skandináv. A penge felé közeledve a markolat keskenyedik, ráadásul nincs rajta kézvédő. Még egy ok arra, hogy ne szurkáljunk a késsel.  Nagyon balesetveszélyes. Mindig markolattüskés megoldással van a penge a markolatba rögzítve. Ebben is van némi mozgástér, akad olyan, ami a markolat feléig, háromnegyedéig ér. Ezeket ragasztják. És van, ami végig fut a markolaton, és csavarral vagy szegeccsel a végén rögzítik. Az anyagválasztás itt is végtelen lehetőséget takar. Ám ha a skandináv stílust meg akarjuk tartani, akkor valami szép fában kell gondolkodni.

Palcsesz Imre puukko kés

Persze említsük meg a használati értékét is ezeknek a késeknek. Mivel a használhatóság nem elhanyagolható tényező. A puukko remek választás erdei túrázós késnek. Rendkívüli metszőképessége nagy hasznunkra van a kinti közegben. Például tollaság készítésekor, nyársfaragáskor. Én személy szerint nem tennék ki egy markolattüskés puukko-t ütőfázásnak, darabolásnak, de számtalan teszten bizonyították, hogy a kés bizony ezt is bírja. Lelketek rajta.

Végezetül, íme, két montázs arról, hogy mennyire sokszínű, szép puukko késeket alkotnak hazánk profi késkészítői.

Változatok puukko-ra Szántó Szabolcstól:

Szántó Szabolcs puukko montázs

Változatok puukko-ra Palcsesz Imrétől:

Palcsesz Imre puukko montázs

Láthatjátok, nem kell skandináv vidékre utazni, ha egy gyönyörű puukko kést akartok. Elég egy email a választott késkészítőnek.

Sziasztok.

Magyar Kések