Fa alapanyagok (első rész)

Fa alapanyagok magyar kések

Belekezdünk egy tartalmas cikksorozatba a fa markolat anyagokról. Tesszük ezt azért, mert itt van a legnagyobb homályzóna, ami előfordulhat egy kés megtervezésekor. Hallunk ugyan jól hangzó neveket (csomoros nyár, bubinga, cocobolo, stb.), de igazán nincs sehol megfelelő mennyiségű és használható információ ezekről a fantasztikus anyagokról. Márpedig a markolat nem elhanyagolható része a leendő késünknek, és a jó választás nemcsak kényelmi szempontból fontos, de a kés látványvilágát is nagymértékben meghatározza.

 

 

 

 

 

Elsőnek kezdjünk egy olyan fogalommal, amit sűrűn hallunk. A Stabilizálás!

Mit is jelent ez?

Nos, ez egy olyan eljárás, amikor a fából, csontból eltávolítják a nedvességet és levegőt, majd a helyére nagy nyomással speciális akril monomereket juttatnak.

Hogy erre miért van szükség?

Mert az eljárás következtében az anyag keménysége, stabilitása, tartóssága nagymértékben megnő. Sokkal ellenállóbb lesz az időjárási elemekkel szemben, miközben az anyag a természetes erezetét, rajzolatát teljesen megőrzi.

stabilizált anyagok

Ráadásul az így kezelt anyagok nagyon szépen színezhetők.

Tehát összefoglalva, ha tehetjük, válasszunk stabilizált anyagot késünkhöz. Ártani biztos nem fog.

És most egy huszáros vágással merüljünk bele a rengeteg fa alapanyag megismerésébe. A mostani írásunkban három faanyagot mutatunk be.

GRENADIL

grenadilfa

A grenadilfa vagy grenadill, grenadilla (szuahéli nyelven mpingo) a Dalbergia melanoxylon nevű afrikai fafaj, a belőle nyert faanyag neve. Gyakran fekete gesztje miatt tévesen afrikai ébennek is nevezik, de nem az ébenfákkal, hanem a paliszanderekkel áll közeli rokonságban.

Kelet-Afrikában, elsősorban Mozambik és Tanzánia, kisebb mértékben Angola és Uganda területén fordul elő. Sztyeppés, félsivatagos területeken, szavannákon, lombhullató erdőkben található, lassú növekedésű 6-15 méteres fa, vagy többszörös törzsű bokorszerű növény.

A legértékesebb, legdrágább faanyagok egyike. Vékony, sárgás szíjácsa alatt a bíbor-barnától a mélyfeketéig terjedő színű, nagyon finom textúrájú, olajos fényű geszt található. Felületén edényeket, bélsugarakat csak nagyítóval lehet látni. Rönkjei szabálytalan alakúak, görbék, nem hengeresek, átmérőjük ritkán haladja meg a 30 cm-t. Az ébenfákhoz hasonlóan nagyon kemény, nagyon nehéz fa, de azoknál sokkal kedvezőbb mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik.

Az ókori Egyiptomban használták és importálták több ezer évvel ezelőtt. Az Afrikai feketefa segíthet a mindennapi élet kreatív és intellektuális változásaiban és elháríthatja a kommunikációs akadályokat. Azt mondják, ez a fa felsorakoztatja a Saturnus erőit, valamint úgy viselkedik, mint egy csatorna a spirituális és a fizikai birodalmak között.

Szárítása nagy óvatosságot kíván, repedezésre hajlamos. Természetes szárítása kis méretei ellenére is legalább 2-3 évig tart. Száradás közbeni térfogati zsugorodása 7,6%. Felhasználás közbeni stabilitása kiváló. A vágóéleket erősen tompítja, keményfém szerszámokat igényel. A szabályos rostszerkezetű darabok gőzölve hajlíthatók. Jól ragasztható. Kiválóan csiszolható, polírozható. Lakkozni fölösleges. Nagyon tartós, gombáknak, rovaroknak jól ellenálló, időjárásálló anyag.

Luxuscélokra, esztergályozásra, Afrikában faragásra, intarziára használják. A jó minőségű fúvós hangszerek, exkluzív kések nagyra becsült anyaga, nem csak kiváló akusztikai tulajdonságai miatt, de azért is, mert természetes olajtartalmánál fogva jól ellenáll a nedvesség és a hőmérséklet változásainak. Mivel még száraz állapotban is a víznél nehezebb fajsúlyú, régen gyakran használták kereskedelmi hajókban ballasztként.

Tökéletes választás leendő késünk markolatának.

KŐRIS

kőrisfa

A kőris (Fraxinus) az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe, az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó növénynemzetség mintegy 70 fajjal. A kőris közepesen nagyra növő fafaj, amelynek különböző alfajai túlnyomórészt lombhullatóak, ám néhány alfaja, mely a szubtrópusi éghajlati övezetben honos, örökzöld növénynek számít. A kőris széles körben elterjedt növényfaj Európa, Ázsia és Észak-Amerika nagy részén.

Közülük Magyarországon három faj vagy alfaj őshonos:

• Magas kőris,

• Magyar kőris (pannon kőris),

• Virágos kőris (mannakőris).

Az európai irodalomban gyakran fellelhetőek a kőrisfára való hivatkozások, mivel a görögök és rómaiak kemény fájukból lándzsát készítettek, a rómaiak mezőgazdasági szerszámok készítésére is felhasználták. A skandináv mitológiában is kiemelkedő szerepük van.

A kőrishez számtalan hagyomány és hiedelem fűződik. A beteges gyerekeket a törzsén vágott nyíláson vezették át, mivel különböző betegségek elleni gyógyhatást tulajdonítottak neki. Egy másik szokás szerint cickányt temettek el a fa törzsébe vájt lyukban, a cickányról ugyanis azt tartották, hogy a marhacsordát elvarázsolja, sántaságot és görcsöt okoz. Az ágak suhangatásaival űzték el ezt az átkot.

A kőrisek anyaga igen erős, de rugalmas keményfa. Íjak, eszközök fogantyúi, minőségi baseballütők készítésére használják. Elektromos gitárok testét és sznúkerdákókat is készítenek belőle. A kőrisfa fajsúlya frissen vágott állapotban 0,90 kg/m³, légen száradt állapotban 0,75 kg/m³, míg mesterségesen szárítva 0,62 kg/m³. Használati volumensúlya 740 kg/m³. A kőris a közepesen nehéz fák közé tartozik. A nyolc skálából álló Nördlinger-skálán – a kőkemény fokozattól az igen lágy fokozatig – az ötödik, a meglehetősen kemény fokozatba tartozik a kőris, mint faanyag. Hasadékonyság szempontjából a kőris nehezen hasad. (A hasadékonysági skála – a rendkívül nehezen hasad fokozattól a rendkívül könnyen hasad fokozatig – nyolc elemből áll, melyen a kőris a harmadik fokon áll. A szintén nyolc fokozatú aszási skálán a kőris a mérsékelten aszik össze fokozatot kapta. A hat fokozatú rugalmassági skálán a kőris meglehetősen rugalmas faanyagok közé tartozik. A mindig szárazon lévő kőrisfa tartóssága 500 év is lehet, míg szabad levegőn, de födém alatt 30-tól 95 év, szabadban elhelyezve, a légköri viszonyoknak kitéve 15–40 évig tartós a kőris. Levegőtől elzárva, nedves helyen a kőris tartóssága 7 év.

A Grenadilhoz hasonlóan a Kőris is nagyon jó választás markolatnak.

RÓZSAFA

rózsafa

A rózsafák különböző egzotikus faanyagok, melyekre általában jellemző, hogy nehéz, tömött szerkezetűek, bíbor-vöröses-barnás színük van, néha márványszerű csíkozással, ezenfelül gyakran kellemes illatuk is van.

Azok a fák, melyek e faanyagokat szolgáltatják, a világ különböző részein nőnek, és rendszertanilag is távol eshetnek egymástól. Szépségük, színük, illatuk, hasonló felhasználási körük alapján szerepel e fák kereskedelmi nevében a rózsafa, rosewood.

Az indián rózsafa táplálja a spiritualitásod és segít manifesztálni vágyaid, álmaid. Illata hagyományosan használt idegnyugtatásra, meghűlésre, fejfájás ellen, olajai a szóbeszéd szerint erősítik az immunrendszert, megvédenek a vírusok ellen, és még a sejteket is regenerálják.

Főbb nemzetségek:

Pterocarpus erinaceus. Már az ókori Egyiptomban használták, Nyugat-Afrika szavannás vidékein terem. Elnevezései: (nyugat-) afrikai rózsafa, szenegáli rózsafa

Pterocarpus indicus. Világosabb, aranysárga-barna színezetű, neve: narra vagy új-guineai rózsafa

Machaerium scleroxylon. Bolíviai rózsafa, nagyon hasonlít az értékes rio paliszanderre (dalbergia nigra), sokszor úgy is nevezik.

Machaerium villosum. Bolíviai rózsafa, cerrado paliszander, jacaranda paulista.

Cordia gerascanthus. Amerikai rózsafa, dominikai rózsafa, Indián rózsafa

Dalbergia Latifolia. Az ide tartozó rózsafákat nevezik paliszandereknek.

Guiburtia demeusei. Ezt bubingaként ismerjük, de nevezik afrikai rózsafának is, inkább rózsaszínű, mintázata sem hasonlít a többi rózsafára, de nagyon dekoratív.

Hagyományosan értékes bútorokhoz furnérnak, faragásnak, berakásnak használják, ezenkívül a gitárok fogólapját, fúvós hangszerek testét, kisméretű tárgyakat, fogantyúkat, dísztárgyakat készítenek belőle. Nehéz, kemény, nagy szilárdságú faanyagok, megmunkálásuk nagyobb erőt igényel. Gyakran megtalálható benne sávokban a lila és a piros különféle árnyalatai, minden darabnak megvan a maga egyedi színe.  Felületkezelésük időnként váratlan eredményeket produkál, érdemes előtte próbát végezni. Szórtan elhelyezkedő közepes vagy nagy pórusaik miatt pórustömítést kell alkalmazni. Óvatosan kell szárítani.

Igen szép és változatos faanyag. A rózsafákból választott markolat ékes dísze lehet késünknek.

Ez lett volna az első három faanyag. Remélem sikerült értékes infókat elétek tárni. Természetesen, ahogy hozzájutok a többi információhoz, a többi fát is kivesézzük.

Sziasztok.

Magyar Kések